بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (21) : قایقرانی کانویینگ

با سلام دوباره .

قایقرانی کانویینگ یکی از سه رشته قایقرانی حاضر در المپیک می باشد (قایقرانی قایق های بادبانی که اشاره شد و قایقرانی رویینگ هم اشاره خواهد شد) که خودش شامل دو بخش و دو نوع قایق است ؛ بخش های آب های آرام و آب های خروشان و قایق های کانو و کایاک . اصلاً این سئوال بزرگ برای بنده وجود دارد که چرا به این رشته ورزشی در المپیک کانویینگ گفته می شود؟! چون از 16 ماده ایی که این رشته در المپیک دارد پنج ماده با قایق های کانو و یازده ماده با قایق های کایاک برگزار می شود!!!

قایق های کانو تاریخ گسترده و مفصلی دارند و تقریباً در سرتاسر دنیا اقوام باستانی که برای عبور از رودخانه و دریا در مسافت های کوتاه به فکر ساخت قایق افتادند به طرح های مشابهی رسیدند که قایق کانوی امروزی نتیجه مجموع آنها محسوب می شود . اما قایق کایاک در نواحی نزدیک به قطب شمال و توسط اسکیموها ساخته شد چون به قایقی احتیاج داشتند که هنگام سواری کمترین میزان آب های سرد قطبی به آن نفوذ کند . قایق های کایاک نسبت به کانوها سبک تر هستند و شتاب بیشتری دارند به همین دلیل در مسابقات ورزشی در سطح المپیک محبوب تر می باشند .

قایقرانی کانویینگ اولین بار در المپیک 1924 پاریس برگزار شد اما طی دو دوره بعدی غایب بود تا اینکه از مسابقات 1936 مونیخ به طور پیوسته در المپیک ها برگزار گردید هاست . در این رشته ها اروپایی ها حرف اول را می زنند و بیشتر مدال های المپیک را به خود اختصاص می دهند . بقیه کشورهای غیراروپایی که در این رشته موفق به کسب مدال شده اند عمدتاً کشورهای آنگلو ساکسون می باشند . در این رشته تا زمانی که شوروی سابق وجود داشت می شد از آنها به عنوان قدرت مطلق کانویینگ جهان یاد کرد اما بعد از فروپاشی شوروی ، روسها نتوانسته اند افتخارات گذشته را تکرار کنند و حالا هرچند کشورهایی مثل آلمان و مجارستان بیشترین شانس کسب مدال های المپیک را دارا هستند (و طبق پیشبینی بنده آلمان با مدال هایی که این دوره کسب خواهد کرد ، شوروی را پشت سر می گذارد!) اما نمی توان به آنها لقب قدرت مطلق را داد و مدال های طلا بین کشورهای بیشتری توزیع می گردد .

کانویینگ در المپیک ریو در این مواد برگزار می شود :
آب های خروشان : کایاک تک نفره مردان - کانو تک نفره مردان - کانو دو نفره مردان - کایاک تک نفره بانوان
آب های آرام : کانو 200 متر تک نفره مردان - کانو 1000 متر تک نفره مردان - کانو 1000 متر دو نفره مردان - کایاک 200 متر تک نفره مردان - کایاک 1000 متر تک نفره مردان - کایاک 200 متر دو نفره مردان - کایاک 1000 متر دو نفره مردان - کایاک 1000 متر چهار نفره مردان - کایاک 200 متر تک نفره بانوان - کایاک 500 متر تک نفره بانوان - کایاک 500 متر دو نفره بانوان - کایاک 500 متر چهار نفره بانوان

خب طبق محاسبات بنده جدول مدالی رشته کانویینگ المپیک 2016 ریو ممکن است مشابه شکل زیر باشد :

1- مجارستان   4 طلا   یک نقره   2 برنز
2- جمهوری چک   3 طلا   2 نقره
3- آلمان   3 طلا   یک نقره   4 برنز
4- فرانسه   یک طلا   یک نقره   2 برنز
5- زلاندنو   یک طلا   یک نقره
6- اسلوونی /// برزیل   هرکدام   یک طلا   یک برنز
8- اوکراین /// کانادا   هرکدام   یک طلا
10- اسلوواکی /// صربستان   هرکدام   2 نقره   یک برنز
12- لهستان   یک نقره   یک برنز
13- بریتانیا /// آذربایجان /// سوئد /// دانمارک /// بلاروس   هر کدام   یک نقره
18- اسپانیا   2 برنز
19- روسیه   یک برنز 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (79)
برچسب ها : نفره ,کایاک ,المپیک ,مردان ,قایق ,رشته ,نفره مردان ,مردان کایاک ,مردان کانو ,بانوان کایاک ,نفره بانوان ,نفره مردان کایاک ,نفره بانوان کایاک