بررسی رشته به رشته رقابت های المپیک ریو (23) : قایقرانی رویینگ

برای بار سوم در امروز ، سلام!

قایقرانی رویینگ از رشته های قدیمی المپیک است که از همان مسابقات 1896 آتن در تقویم مسابقات گنجانده شده بود اما به علت نامساعد بودن هوا در آن المپیک برگزار نشد و از المپیک 1900 پاریس برگزاری اش رسماً کلید خورد . قایق های رویینگ نسبت به قایق های کانو و کایاک کشیده تر و سریع تر هستند و پاروهایش هم بلند تر است . سابقه استفاده از این نوع قایق حداقل به دوران مصر باستان بر می گردد اما مثل سایر رشته های قایق رانی ، از رشته های تخصصی اروپایی هاست و بخصوص کشورهای آنگلوساکسون جهان در این رشته تعداد مدال بیشتری را به خود اختصاص می دهند چون قایقرانی رویینگ از رشته های ورزشی کلاسیک دانشگاهی آنهاست که از صدها سال قبل بین دانشجویان آنگلوساکسون محبوبیت داشته تا جایی که رقابت سالانه بین تیم های رویینگ دانشگاه های آکسفورد و کمبریج جزو پردوام ترین و معروف ترین رقابت های ورزشی دنیا محسوب می شود .

قایق رانی رویینگ در المپیک در 14 ماده برگزار می گردد که 8 ماده اختصاصی مردان و 6 ماده اختصاصی بانوان می باشد . مواد اختصاصی مردان عبارتند از : تک نفره دو پارو ، دو نفره دو پارو ، چهار نفره دو پارو ، دو نفره تک پارو ، چهار نفره تک پارو ، هشت نفره تک پارو (در هشت نفره به علت تعداد زیاد قایقرانان و مشکل بودن هماهنگ نمودن آنها یک نفر اضافه هم به عنوان سکان دار در قایق حضور دارد) ، سبک وزن دو نفره دو پارو ، سبک وزن چهار نفره تک پارو (فرق سبک وزن را با مواد دیگر متوجه نشدم!) . مواد اختصاصی بانوان هم به این قرار می باشند ؛ تک نفره دو پارو ، دو نفره دو پارو ، چهار نفره دو پارو ، دو نفره تک پارو ، هشت نفره تک پارو و سبک وزن دو نفره دوپارو .

با حساب و کتاب سرانگشتی که از مسابقات جهانی سال های اخیر داشتم و مدعیان مدال در هر ماده را تعیین نمودم ، جدول مدالی قایقرانی رویینگ المپیک 2016 ریو احتمالاً می تواند چنین شکلی داشته باشد :

1- زلاندنو   3 طلا   4 نقره   یک برنز
2- بریتانیا   3 طلا   3 نقره   یک برنز
3- آلمان   2 طلا   یک نقره
4- آمریکا   یک طلا   یک نقره   یک برنز
5- چک /// استرالیا   هرکدام   یک طلا   یک نقره
7- کرواسی /// فرانسه /// دانمارک   هرکدام   یک طلا
10- لیتوانی   یک نقره   2 برنز
11- کانادا   یک نقره   یک برنز
12- نروژ   یک نقره
13- هلند   2 برنز
14- اوکراین /// ایتالیا /// سوئیس /// چین /// یونان /// لهستان   هرکدام   یک برنز 
منبع : ایران بزرگ |المپیک 2016 رویودوژانیرو (81)
برچسب ها : نفره ,پارو ,رشته ,المپیک ,قایق ,رویینگ ,چهار نفره ,قایقرانی رویینگ ,المپیک 2016 ,مواد اختصاصی ,اختصاصی مردان